حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنجشنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳ Thursday, 25 July , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 940 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 2 تعداد دیدگاهها : 2×
رفتار تبلیغاتی کاندیداها و عوامل اجرایی ستادهایشان تحت رصد قرار می گیرد
شناسه : 3314
1
دادستان کرمانشاه: سمانیوز، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه گفت: به منظور پیشگیری از وقوع جرائم انتخاباتی، رفتارهای تبلیغاتی کاندیداها و عوامل اجرایی ستادهای آنها تحت رصد قرار خواهد گرفت.‌
ارسال توسط : نویسنده : فریده منصوری منبع : سمانیوز
پ
پ

یه گزارش سمانیوز، حمیدرضا کریمی در جمع خبرنگاران، بااشاره به فاصله باقیمانده تا برگزاری انتخابات، اظهار کرد: امسال اصلاحاتی در قانون انتخابات در مجلس به تصویب رسید که یکی از آنها شکل گیری ستادهای پیشگیری از جرایم حوزه انتخابات بود.
وی با بیان اینکه دستگاه قضایی متولی اجرای این بخش از قانون انتخابات در کشور است، افزود: به این منظور ستادهای پیشگیری از وقوع جرم انتخابات در دادگستری های استان و شهرستان ها شکل گرفته است.
دادستان کرمانشاه تصریح کرد: در این ستادها پیشگیری از جرایم حوزه انتخاباتی سه مرحله پیشگیری از جرایم و تخلفات پیش از انتخابات، تخلفات حین انتخابات و جرایم و تخلفات پس از برگزاری انتخابات خواهد بود.
وی با بیان اینکه عمده این جرایم مربوط به تبلیغات زودهنگام کاندیدها است، تاکید کرد: بخشی از این تبلیغات در فضای مجازی و تخریب نامزد‌های احتمالی است که این امور می تواند فضایی را فراهم کند که یک رقابت سالم را زیر سوال ببرد از این جهت ما برای اینکه یک حضور پرشور همراه با صیانت از آرای مردم و عدالت انتخاباتی را بتوانیم به درستی تبیین کنیم ستاد‌ پیشگیری از جرائم انتخاباتی را در استان تشکیل داده ایم.
کریمی خاطرنشان کرد: از زمان تشکیل این ستاد تاکنون هشت جلسه و ۲۸ مصوبه استانی و ۲۵ جلسه و ۱۱۴ مصوبه در شهرستان‌ها داشته ایم که بیشترین جلسات و مصوبات را شهرستان دالاهو و کمترین را شهرستان صحنه داشته است.
وی متذکرشد: در این جلسات بر ظرفیت مهم بزرگان و متنفذین، اقدامات پیشگیرانه در خصوص خرید و فروش آرا، توجیه و ارشاد مسئولین در خودداری از طرفداری جناح خاص و انسجام و هماهنگی نهادهای امنیتی تأکید شده است.
دادستان کرمانشاه با بیان اینکه طبق قانون جدید انتخابات درمورد هزینه های تبلیغاتی کاندیداها باید شفافیت صورت گیرد، اعلام کرد:بر اساس قانون کاندیدا موظف است شماره حساب بانکی خود را معرفی تا مورد رصد قرارگیرد و همچنین به موجب این قانون، در ستادهای انتخاباتی کاندیداها اگر تخلفی صورت گیرد و شرایطی باشد که به نوعی به عنوان جرم محسوب شود علاوه بر کسانی که مرتکب تخلف شده‌اند نامزد‌ها نیز دارای مسئولیت کیفری هستند.
وی در ادامه با تاکید براینکه علاوه بر دستگاه قضایی سایر دستگاه ها نیز وظیفه پیشگیری از وقوع جرم در انتخابات را دارند، گفت: انتظار می رود هر یک از بخش‌ها به وظایف قانونی خود در انتخابات عمل کنند تا شاهد کمترین تخلفات در پیش، حین و پس از برگزاری انتخابات باشیم؛ باید متولیان مراقبت جدی داشته باشند برای اینکه اگر تخلفی انجام و برخورد قانونی هم با آن انجام شود آثار منفی ایجاد شده به راحتی از اذهان مردم پاک نخواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت انتخابات و مشارکت حداکثری مردم در آن اشاره کرد و افزود: یکی از افتخارات مهم جمهوری اسلامی، پایبندی به دموکراسی واقعی و راهبرد مردم سالاری دینی است. لذا اگر در دنیای امروز مراجعه به رای مردم و اصل دموکراسی، بیشتر تشریفاتی و اغلب به پوششی برای دستیابی به قدرت و ثروت شباهت دارد، اما در نظام برخاسته از انقلاب شکوهمند اسلامی و اراده ملت غیور ایران که مبتنی بر اصول و ارزشهای مکتبی و دینی است؛ مراجعه به رای ملت، در محوری ترین موضوعات مرتبط با نظام و حاکمیت، یک آرمان و باوری عمیق و پشتوانه ای برای خدمت صادقانه فرزندان ملت تلقی می شود و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، حضور در انتخابات یکی از مستحکم‌ترین وسیله‌هایی است که این ملت می‌تواند آن را مثل یک زره‌ی پولادین در مقابل خود و در مقابل حمله‌ی دشمنان و سوءنیّت و بد دلیِ مستکبران و دخالت‌کنندگان نگه دارد.
کریمی با بیان اینکه مشارکت در انتخابات زمینه افزایش وحدت، افزایش اعتماد مردم، بالا رفتن سلامت روانی جامعه، افزایش قدرت حل مشکلات کشور را فراهم می کند، اضافه کرد: پشتوانه مردمی حاصل از مشارکت و افزایش مشروعیت و مقبولیت نظام ، توان رایزنی های بین المللی سیاست خارجی در راستای تحقق منافع ملی کشور را به طور چشمگیری افزون تر می‌کند.
وی در ادامه به برگزاری ۳۹ مورد انتخابات در کشور طی چهار دهه گذشته اشاره کرد و گفت: طی این مدت به طور میانگین حدود ۱۳ تا ۱۴ ماه یک انتخابات در کشور برگزار شده که افتخاری بر تارک این نظام و اداره امور کشور با اتکاء با آراء عمومی است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.